rd

Kutatási módszertan

Hiszünk abban, hogy a tudományos vizsgálati módszerek, a kutatási technikák, a kreatív alkotási folyamatok mindegyike támogathatók az általunk használt kutatási módszertannal.  

K+F Módszertanunk

A kutatási módszertanok előnyei

A legkreatívabb kutató kollégáknak is szüksége van egy olyan megközelítésre, amely segít a kísérletek megismételhetőségének garantálásában, a statisztikai módszerek helyes alkalmazásában, a kiértékelési folyamatok és az eredmények összehasonlíthatóságának biztosításában. Ez a mi kutatási módszertanunk.

A legtöbb neves kutatóintézet alkalmaz kutatási módszertant, amely valamilyen módon ötvözi a projektvezetési módszertanok és a minőségirányítási eszközök előnyeit és segít abban, hogy a kutató kollégák csak a konkrét feladatra koncentrálhassanak.

Az általunk alkalmazott kutatási módszertan a következőket biztosítja:

N

Módszertanunk megfelel az SZTNH által kiadott Fehér Könyv Módszertani útmutatónak.

N

Segít felmérni a tervezett innováció újszerűségét, beazonosítani azokat a területeket, amelyeken ellenőrizni kell a tudomány jelenlegi helyzetét, és a meglévő szakmai eredményeket.

N

Segít beazonosítani a tudományos, műszaki bizonytalanságot, és azok feloldási lehetőségeit.

N

Garantálja az alkotó tevékenység bemutathatóságát.

N

Segít a tevékenységek módszeres végrehajtásában.

N

Sikeres kísérletek esetén garantálja a mások által felhasználható vagy reprodukálható eredményeket.

Újszerűség

Az adott K+F projekt újszerűségét az iparágban felhalmozott
tudásanyaghoz kell viszonyítani, tehát nem elegendő, ha a projekt eredményei csak az adott vállalkozás, vagy a vállalkozás székhelye/telephelye szerinti ország számára újak, hanem azt is bizonyítani kell, hogy az adott iparágban egyáltalán nem alkalmaztak még hasonló megoldást vagy más iparág megoldásai nem alkalmazhatóak az adott iparágban rutin adaptáció révén sem.

Módszeres tevékenység

A kutatás-fejlesztési tevékenység előre megtervezett, tudományos vagy technológiai fejlődést eredményező tevékenység, melyben mind a kutatási eljárás, mind az eredmény megfelelően dokumentált. A K+F alapvető jellegzetessége, hogy az új vagy újszerű ismeretek, összefüggések feltárására módszeresen, a tudományos megismerés eszközeivel kerül sor.

Tudományos bizonytalanság

Tudományos vagy műszaki bizonytalanságról akkor beszélhetünk, ha nem érhető el arra vonatkozó tudás, hogy (a) valami tudományosan lehetséges-e, (b) valami műszakilag, technológiailag kivitelezhető-e, (c) hogyan lehet valamit a gyakorlatban megvalósítani, megmérni.

Alkotó tevékenység

A K+F projekt céljának mindenképpen olyan új vagy újszerű koncepciók, ötletek megvalósítását kell céloznia, melynek eredményeképp bővül a meglévő tudásanyag. A rutinszerűen végzett tevékenységek nem minősülnek alkotó tevékenységnek.

Reprodukálhatóság

A K+F folyamat leírásának legalább annyira konkrétnak kell lennie, hogy más szervezet kompetens szakértői számára is potenciálisan megvalósítható, illetve reprodukálható legyen a kutatási lépések, a kutatási terv és egyéb dokumentáció alapján.

Alkalmazott kutatás és kísérleti fejlesztés

Alkalmazott kutatás és kísérleti fejlesztés

A Frascati Kézikönyv szerint az alkalmazott kutatás eredeti vizsgálat, új tudás megszerzése érdekében. Ugyanakkor elsődlegesen specifikus gyakorlati célkitűzések megvalósítására irányul. Alkalmazott kutatásnak tekinthető például új módszerek vagy eljárások megalkotása bizonyos konkrét problémák megoldására. Ez a tevékenység egyaránt kiterjedhet a meglévő tudományos ismeretanyag számbavételére és annak céltudatos bővítésére, azonban feltétel, hogy eredményei közvetlenül egy termék, eljárás, módszer vagy rendszer számára hasznosíthatók legyenek, tehát ne általános elvek kutatásáról legyen szó, hiszen az már alapkutatási kategória.

A Frascati Kézikönyv értelmezésében a kísérleti fejlesztés módszeresen végzett tevékenység, amely a kutatásból és gyakorlati tapasztalatból szerzett ismeretanyagból merítve, és új tudást eredményezve törekszik új termékek és új eljárások bevezetésére, valamint a már meglévő eredmények továbbfejlesztésére. A kísérleti fejlesztés tehát olyan tevékenységként határozható meg, amelynek célja a kutatás során szerzett ismeretek gyakorlati alkalmazássá alakítása, beleértve a tesztelési és értékelési célú tevékenységeket is.

 

További információ a témával kapcsolatban:

Módszertani alapok

Lineáris előrehaladás helyett kísérletezés

A kísérleti fejlesztésnél az újszerűségen kívül alapvető elvárás az is, hogy egyértelmű tudományos-technológiai bizonytalanság jelenjen meg a projektben, azaz a fejlesztési folyamat ne lineáris módon, egyetlen megoldást preferálva vezessen eredményre, hanem valóban legyen benne kísérletezés. Azon módszerek használata, amelyek megközelítésükben kísérletezésen alapulnak (pl. optimalizációs eljárások) önmagukban még nem jelentik kísérleti fejlesztés megvalósítását, hiszen az alkalmazás rutinszerű, céljai pedig bejáratottak és ismertek.

N

1. Kutatási irányok megválasztása

N

2. Kísérletsorozatok elvégzése

N

3. Eredmények kiértékelése és visszatérés az 1. ponthoz

K+F projektet tervez?

Kérje szakértőnk segítségét a projekt előkészítésben és a forráslehetőségek feltérképezésében.

Mi teszi a magas színvonalú alkalmazott kutatást?

Az alapkutatás minőségét általában érvényességi és megbízhatósági kritériumok alapján mérik. Az alkalmazott kutatásnak e kettőn felül még számos további kritériumnak kell megfelelnie, többek között a hatékonysági, eredményességi, megvalósíthatósági, relevancia, valamint az elégségességi kritériumnak.

Hiszünk abban, hogy minden tervezéssel eltöltött óra többszörösen térül meg rendszereink kivitelezése és bevezetés során. Az ergonomikusan megtervezett felhasználói felületek új felhasználói élményt és könnyű kezelhetőséget biztosítanak ügyfeleinknek.

Kapcsolat

info@trilobita.hu

(+36) 1 220 6458

Nagy Lajos király útja 117.
1149 Budapest, Magyarország