Kutatás fejlesztés

IoT adatgyűjtő technológiák

Egyre növekvő szerepet kapnak azok az Ipar 4.0 alapú IoT adatgyűjtő rendszerek, melyek segítségével a különböző eszközparkok és komplex rendszerek monitorozása megvalósítható valós időben és költséghatékonyan, segítve a rendszer működésének optimalizálását, növelve ezáltal a termelés hatékonyságát és a versenyképességet.

IoT alapú Valós idejű monitorozás

Valós idejű felügyelet

A folyamatos valós idejű monitorozás kialakításához különböző kis teljesítményű IoT technológiák és szükség esetén a GSM technológia segítségével létrehozott hibrid adatkommunikációs rendszer adja a legígéretesebb megoldást.

Egyszerűbb rendszerek esetében elegendő lehet a közepes távolságú, 868 és 918 MHz frekvenciát használó LoRaWAN és a Sigfox IoT technológiák és kommunikációs protokollok használata, azonban komplex rendszerek esetében érdemes lehet lokális hálózatokat kialakítani, és kis hatótávú, kis teljesítményű Bluetooth (BLE) eszközöket kombinálni nagy hatótávú GSM adatkommunikációs eszközökkel, a maximális költség- és energiahatékonyság elérésének érdekében.

Kutatás-fejlesztési projektjeinkben egyre növekvő hangsúllyal építünk olyan költséghatékony ipar 4.0 alapú technológiákra, mint például az ultra alacsony árú LoRaWAN, és Sigfox IoT modulok segítségével történő adatkommunikáció. Ezen technológiák segítségével a kifejlesztendő rendszerek ára alacsonyan tartható, és így a valós idejű monitorozás által nyújtott új lehetőségek ipari méretekben is gazdaságosan kihasználhatók.

N

Ultra alacsony árú LoRaWAN és Sigfox kommunikációs protokollok kombinációjára épülő lokális rendszerek

N

GSM alapú kommunikáció a központi szerverrel

N

Adatfeldolgozás és megjelenítés a legmodernebb eszközökkel: AIF, Kibana, Sencha EXT JS

RFID alapú valós idejű leltározás

RFID alapú leltározás

Az RFID alapú leltározás és termékkövetés nem újdonság az iparban. A tudomány jelenlegi állása szerint kialakított RFID rendszerek azonban jellemzően fix karakterisztikájú antennákkal ellátott olvasó egységeket és passzív RFID tageket alkalmaznak. Ezen rendszereknek jelentős hátránya, hogy nem képesek dinamikusan alkalmazkodni a környezetükhöz.

A többfunkciós logisztikai központokra jellemző gyakori anyagmozgás következtében előfordulhat, hogy az olvasó egységek közelébe olyan termékek kerülnek elhelyezésre, melyek az olvasó által kibocsátott rádióhullámokat elnyelik vagy visszaverik, aminek következtében a tagek beolvasása sikertelen lesz.

A kapcsolódó szakirodalom és az elérhető rendszerek alapján a probléma okai (1) a gyakori termékmozgás, melynek során a termékek kikerülhetnek a fix hatósugarú olvasók által lefedett térből, (2) a logiszitkai központokban és raktárcsarnokokban megtalálható, jelárnyékoló hatással rendelkező közegek jelenléte. Ezek a közegek tipikusan maguk a különböző fém berendezések és polcrendszerek, esetleg az épületekben található gépek és bútorok vagy épp bizonyos raklapon tárolt, ömlesztett formában raktározott áruk (pl. élelmiszerek).

Legújabb kutatásunk során egy olyan új, a polcrendszerek geometriájához igazodó karakterisztikájú, körkörös polarizációjú antennákkal és beépített RFID olvasókkal ellátott raktári polcrendszer kialakítását tervezzük, melynek segítségével nagy mértékben pontosítható a különböző termékeken található RFID tagek beolvasása. Kutatásunk célja egy olyan raktári polcba integrált RFID olvasó rendszer kialakítása, mely képes arra, hogy fizikai mozgatás nélkül dinamikusan alkalmazkodjon a környezetéhez, az olvasókra szerelt körkörösen polarizált antenna klaszterek üzemi iránykarakterisztikájának megváltoztatásával, optimális és szelektív lefedettséget biztosítva a hűtőház területén.

Hipotézisünk szerint több, LHCP és RHCP típusú körkörösen polarizált antenna csoportos integrálásával lehetséges olyan antenna klaszterek kialakítása, melyek segítségével az RFID olvasó egységek holttere csökkenthető és az így kialakított polcba integrált antenna modulok karakterisztikája a polcrendszerek geometriájához és az olvasó környezetéhez igazítható. Úgy gondoljuk továbbá, hogy a nagyobb erősítéssel együtt járó, keskenyebb érzékenységi szöggel rendelkező antenna típusok használata hatékonynak bizonyulhat a célzott és szelektív lefedettség biztosítása terén.

N

Automatizált, valós idejű leltározás RFID-k segítségével

N

Tetszőleges logisztikai központ esetén alkalmazható RFID olvasó rendszerek

Kutatás-fejlesztés a trilobitával

K+F projektjeink fázisai

K+F Projekttervezés

A K+F projekttervezési fázisban segítünk ügyfeleinknek megtalálni a legoptimálisabb forrásfelhasználási lehetőségeket. Elkészítjük a projekt pénzügyi és szakmai tervét, valamint összeállítjuk a kiválasztott pályázati konstrukciónak megfelelő pályázatot.

Alkalmazott kutatás

Az alkalmazott kutatási fázisban elkészítjük a szükséges kutatási terveket. Végrehajtjuk és módszertan alapján dokumentáljuk a kísérletsorozatokat.

Kutatási Eredmények értékelése

A kísérletsorozatok eredményét különböző adatelemző módszerek segítségével kiértékeljük és elkészítjük a kutatási összefoglaló dokumentumot.

Tervezés

A kutatási eredmények alapján megtervezzük az ügyfelünk által igényelt rendszereket. A tervezéshez rendszertervezési módszertant és eszközöket használunk.

Fejlesztés és tesztelés

Fejlesztési módszertanunk ötvözi a klasszikus vízesés és az agilis módszertanok elemeit, rugalmasan illeszkedve az adott ügyfél és projekt igényeihez. Fejlesztési és tesztelési munkánk hatékonyságát számos kész rendszermodul növeli.

Támogatás

K+F projektjeink lezárását követően az általunk szállított megoldásokhoz minden esetben biztosítunk követési, támogatási szolgáltatást ügyfeleink számára. Célunk, hogy ügyfeleinkkel hosszú távú, sikeres együttműködést alakítsunk ki.

Hiszünk abban, hogy minden tervezéssel eltöltött óra többszörösen térül meg rendszereink kivitelezése és bevezetés során. Az ergonomikusan megtervezett felhasználói felületek új felhasználói élményt és könnyű kezelhetőséget biztosítanak ügyfeleinknek.

Kapcsolat

info@trilobita.hu

(+36) 1 220 6458

Nagy Lajos király útja 117.
1149 Budapest, Magyarország